Koronatiedote 29.1.2022

29.1.2022

COVID-19-rajoituksia on kevennetty. Lounais-Suomen aluehallintovirasto ei jatka tilojen sulkua, joten 29.1.2022 alkaen myös aikuiset pääsevät harjoittelemaan sisätiloissa. Tämä tarkoittaa sitä, että pääsemme aloittamaan kauan odotetut aikuisten ryhmäliikuntatunnit ja perheliikuntatunnit! Aloitamme kauden näiden osalta maanantaista 31.1. alkaen.

 

Naantalin kaupunki edellyttää, että kaikki toimijat järjestävät harrastukset koronaturvallisesti ja harrastuksissa tulee noudattaa tartuntalain § 58 c yleisiä hygieniavaatimuksia.

Muistetaan siis edelleen

  • tunneille tullaan vain täysin terveenä
  • noudattaa hyvää käsi- ja yskimishygieniaa
  • huolehtia turvaväleistä
  • käyttää kasvomaskia pukutiloissa, käytävillä tai muissa vastaavissa tiloissa ja olosuhteissa, jossa ei pystytä pitämään turvavälejä. Kasvomaskin käyttöä suositellaan ekaluokkalaisista lähtien. Liikuntasuorituksen aikana kasvomaskia ei tarvitse pitää.

Toiminnassa on edelleen tärkeää muistaa seuraavat ohjeet:

  • tiedota mahdollisesta COVID-19 -tartunnasta joukkueen tai ryhmän ohjaajaa/valmentajaa tai seuran toimistolle
  • mikäli sinut määrätään karanteeniin, noudata sitä

 

Muistathan ilmoittautua mukaan kevätkaudelle, mikäli et ole sitä vielä tehnyt. Ilmoittaudu mukaan seuran jäsenrekisteriohjelman kautta. Aikuisten ryhmäliikuntaan osallistujat voivat ilmoittautumisen jälkeen varata jumppapaikkoja avoinna24 ohjelman kautta.